Jazz Cafe niedziela, 21 kwiecień 2019
Jazz Cafe

Najbliższe koncerty

26.04.2019 piątek godz. 20.00

MIKROMUSIC - Tak mi się nie chce

bilety 120 zł


MIKROMUSIC wystąpi w Jazz Cafe:
25.04.2019 godz. 20.00 cena 120 zł
26.04.2019 godz. 20.00 cena 120 zł

MIKROMUSIC to polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą. Zespół został dwukrotnie nominowany do najważniejszej polskiej nagrody muzycznej - „Fryderyków” w kategorii Alternatywna Płyta Roku. Ostatnia płyta „Tak mi się nie chce” oraz wyprzedane sale koncertowe plasują zespół w gronie najbardziej popularnych zespołów w Polsce roku 2019.

Start: 20.00
Wejście: 19.00

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl

08.05.2019 środa godz. 20.00

Młynarski plays Młynarski feat. Gaba Kulka

bilety 100 zł


Jan Młynarski i Gaba Kulka jednoczą siły przy wspólnym projekcie własnych interpretacji piosenek Wojciecha Młynarskiego.

Kiedyś piosenki ojca śpiewał Kazik Staszewski, dzisiaj przyszedł czas na Jana Młynarskiego. Syn Wojciecha zebrał doborową ekipę świetnych niezależnych artystów z Gabą Kulką na czele i nagrał płytę nakładem Mystic Production.

Młynarski plays Młynarski to wyjątkowy projekt koncertowo-płytowy będący owocem rozmów jakie przeprowadził Jan Młynarski ze swoim ojcem - Wojciechem Młynarskim w autorskiej audycji na antenie radia Roxy FM. Jest to pomysł powrotu do brzmienia i stylu, jaki prezentował Wojciech Młynarski w latach 60. i 70., tworząc swoje największe przeboje a więc: retro, dansingowo, tanecznie, nastrojowo, czasami jazzowo.”
Album formacji Młynarski Plays Młynarski „Rebeka Nie Zejdzie Dziś na Kolację” tworzą Gaba Kulka, Janek Młynarski, Piotr Zabrodzki, Kuba Galiński, Marian Wróblewski, Wojtek Traczyk i Manolo Alban Juarez - to równocześnie hołd jak i nowe spojrzenie na twórczość niezwykłego artysty jakim jest Wojciech Młynarski. Nowe, czasem zaskakujące ale absolutnie rewelacyjne wersje jego piosenek zostały zarejestrowane w studiu RecPublica w Lubrzy. W unikalnej atmosferze tego miejsca powstały nowe aranżacje takich klasycznych kompozycji jak „Jesteśmy Na Wczasach”, „Nie Ma Jak U Mamy”, „Róbmy Swoje”, „Podchodzą Mnie Wolne Numery” czy „Ogrzej Mnie”. Piosenką promującą album jest kompozycja „Lubię Wrony”. W oryginalnej wersji, skomponowany przez Jerzego Wasowskiego utwór jest utrzymany w stylistyce bossa novy i na początku tak miał brzmieć także tu, jednak nieoczekiwanie muzycy zmienili całą aranżację tak, że trudno ją w pierwszej chwili rozpoznać. Autorem tej jak i wszystkich innych aranżacji jest grający na gitarze Marian Wróblewski. Niezwykłym wydarzeniem jest duet Gaby Kulki i Wojciecha Młynarskiego. Razem zaśpiewali kompozycję Krzysztofa Komedy „Szara Kolęda”.

Artyści o płycie:
„Wychowałem się w domu pełnym ludzi, muzyki, dyskusji na różne tematy...Moja mama jest z zawodu aktorką. Tata pisał od rana. Potem czytał nam to, co napisał. Potem słuchał muzyki. Odsłuchiwał podkładów przynoszonych przez kompozytorów. W domu odbywały się próby przy naszym starym pianinie. Do mamy przychodzili studenci na lekcje interpretacji piosenki i dykcji. A ja się temu przyglądałem i... zostałem muzykiem. Po kilku dobrych latach grania tu i tam ( m. in.15 Minut Projekt, Kayah ) skrystalizowałem w głowie pomysł podejścia do kilku piosenek ojca z przyjaciółmi i nagrania płyty. Myślę że taka myśl o pograniu tych rzeczy towarzyszyła mi od bardzo dawna, bo to naturalne, ale konkrety pojawiły się jakieś dwa lata temu”. Jan Młynarski

„Nie pretenduję do takiego kunsztu pisarskiego i historii muzycznej jaka stoi za osobą pana Wojciecha Młynarskiego, ale przecież nie tworzę w jakiejś radykalnie odmiennej stylistyce, nie do pogodzenia z tą muzyką. Tekst jest dla mnie ogromnie ważny. Myślę, że Jankowi mogło chodzić o wokalistkę, która da sobie radę z różnorodnym stylistycznie materiałem jak i koniecznością interpretacji polskich tekstów. Mam nadzieję, że nie zawiodłam”. Gaba Kulka

Start: 20.00
Wejście: 19.00

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl

09.05.2019 czwartek godz. 20.00

Marcin Wasilewski Trio

bilety 120 zł


Polska gwiazda jazzu, Marcin Wasilewski Trio, wzbogaciło swoją kolekcję o kolejne FRYDERYKI!
W tym roku Trio obchodzi 25- lecie współpracy artystycznej w niezmienionym składzie!

Marcin Wasilewski został wyróżniony tegorocznym Fryderykiem jako Jazzowy Artysta Roku, a Trio, wspólnie z producentem albumu- Manfredem Eicherem z ECM Records, otrzymało statuetkę za album “Live” w kategorii Jazzowy Album Roku.

Tym samym Marcin Wasilewski zgromadził na swoim koncie w sumie dziewięć statuetek FRYDERYKA i jest zdobywcą największej ich liczby wśród polskich artystów jazzowych. Nagrodę FRYDERYKA w kategorii Jazzowy Artysta Roku otrzymywał w latach 2005, 2009, 2012, 2015 i 2019, otrzymując jednocześnie cztery statuetki za Najlepszy Jazzowy Album Roku ze swoim Trio za albumy wydane w ECM Records: Feryderyk 2005 za album pt. “Trio”, Fryderyk 2009 za „January", Fryderyk 2015 za „Spark Of Life” oraz w tym roku- Fryderyk 2019 za płytę koncertową „Live”.
Dodatkowo wszyscy członkowie Tria Marcina Wasilewskiego brali udział w nagraniu dwóch innych albumów nagrodzonych Fryderykami: płycie pt. „Lyrics” nagranej z Henrykiem Miśkiewiczem (Fryderyk 2001) oraz w kwartecie Tomasza Stańko na płycie „Soul Of Things” (Fryderyk 2002).

Rok 2019 jest szczególnym dla Tria: w tym roku Zespół obchodzi 25. rocznicę współpracy w niezmienionym składzie, a te urodziny zbiegają się z 50 rocznicą założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records, macierzystej wytwórni, dla której Trio Wasilewskiego nagrało już pięć płyt, wcześniej występując również na trzech albumach nieodżałowanego Tomasza Stańko w jego Kwartecie, a także na licznych płytach innych artystów z katalogu legendarnej wytwórni.
Rok 2019 jest dla Tria Wasilewskiego szczególny nie tylko z racji zbieżności ich 25- lecia z jubileuszem powstania ECM Records. Druga znacząca, można by rzec przełomowa, rocznica to oczywiście
50 rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, przypadająca również na ten rok. To właśnie muzycy Marcin Wasilewski Trio (w swoim pierwotnym wcieleniu pod nazwą Simple Acoustic Trio) jako pierwsi od śmierci Krzysztofa Komedy sięgnęli w 1995 roku po jego muzykę na swojej debiutanckiej płycie pod znaczącym tytułem “Komeda”.

Jubileusz ćwierćwiecza współpracy muzyków najbardziej znanego na świecie polskiego tria jazzowego przypada na moment szczególny w ich karierze. Muzycy mający już własny bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu – w Trio (Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer), czy osobno (Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster, Arild Andersen i innych oraz całą czołówkę polskiego jazzu) znajdują się w ewidentnie wzrastającym momencie swojej kariery. Dowodzą tego najnowszy album koncertowy pt. “Live”, znakomite recenzje w Polsce i zagranicą oraz bardzo udana 24- koncertowa trasa promująca nową płytę zagrana w 10 krajach oraz najbliższe plany Tria.

Zespół jest niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu i od lat jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie.

Lider tria, Marcin Wasilewski- pianista i kompozytor, podziwiany przez publiczność za niezwykłą świadomość muzyczną i dbałość o dźwięk oraz ogromny talent w kreowaniu dramaturgii swoich kompozycji, dwukrotnie - bo w 2015 i 2011 r. – pojawiał się jako "wschodząca gwiazda" fortepianu światowego jazzu w najważniejszym dorocznym plebiscycie międzynarodowych krytyków na świecie- kultowego magazynu Down Beat (Down Beat Annual International Critics Poll).

Najnowszy album Tria Marcina Wasilewskiego pt. "Live" (ECM Records/Universal) pojawił się pod koniec września na 15. miejscu na liście albumów jazzowych Billboardu (Billboard Jazz Album Chart), https://www.billboard.com/charts/jazz-albums/2018-09-29), dzieląc zestawienie ze zwycięskim duetem Diana Krall & Tonny Bennett oraz innymi jazzowymi gigantami, takimi jak John Coltrane, Wayne Shorter, Ella Fitzgerald i Louis Armstrong, a także ikonami muzyki naszych czasów: Paul Simon, Willie Nelson, czy Van Morrisson.

Start: 20.00
Wejście: 19.00

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl

16.05.2019 czwartek godz. 20.00

Grażyna Łobaszewska - Dziwny jest

bilety 100 zł


Grażyna Łobaszewska z okazji osiemdziesiątych urodzin Czesława Niemena powraca do Jazz Cafe z repertuarem mistrza. Artystce towarzyszyć będzie znany już publiczności zespół Ajagore.

Niewielu jest artystów, którzy bez obaw mogą porwać się na interpretację twórczości Czesława Niemena. Do tego potrzeba nie tylko doskonałych warunków wokalnych, ale także odpowiedniej wrażliwości. To, że tę ostatnią ma Grażyna Łobaszewska, dostrzegł już Czesław Niemen, który niejako upoważnił ją do czerpania ze swojego artystycznego dorobku. O tym, że dysponuje wybitnym głosem, nikogo kto słyszał jej śpiew, nie trzeba chyba przekonywać.

Od 2008 roku artystce na koncertach regularnie towarzyszy formacja Ajagore. W jej skład wchodzą: Sławomir Kornas (bas, śpiew), Maciej Kortas (gitary) i Michał Szczeblewski (perkusja). Owocem współpracy muzyków jest między innymi płyta "Dziwny jest...".

Na ten wyjątkowy krążek złożyło się jedenaście piosenek z różnych okresów twórczości Czesława Niemena, układających się w swego rodzaju opowieść. Są to "Wspomnienie", "Ach, jakie oczy", "Jeszcze sen", "Najdłuższa noc", "Stoję w oknie", "Obok nas", "Płonąca stodoła", "Jednego serca", "Nim przyjdzie wiosna", "Dziwny jest ten świat", "Moja piosnka". Część utworów została zreinterpretowana i zaaranżowana na nowo, a części - jak mówi Łobaszewska - nie wolno ruszać i tu zachowano aranżacje oryginalne.

Takiej interpretacji Czesława Niemena jeszcze nie było. Współczesność oraz wspomniana wyżej różnorodność, skutecznie oddaje ducha oraz przesłanie niniejszej twórczości, zapewniając jednocześnie dobrą zabawę.

Oczywiście nie zabraknie największych hitów Artystki, które w odświeżonych aranżacjach na nowo odzyskują blask!

Start: 20.00
Wejście: 19.00

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl

21.05.2019 wtorek godz. 20.00

Lora Szafran - nie tylko Sekrety Życia wg Leonarda Cohena

bilety 120 zł


Lora Szafran to jeden z najciekawszych głosów polskiej sceny jazzowej i zarazem niespokojny duch, któremu zawsze mało nowych artystycznych wyzwań. Współpracowała m.in. z formacjami Walk Away, New Presentation i Swing Orchestra Cracow oraz zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Włodzimierza Nahornego, a u boku Mieczysława Szcześniaka czy w ramach tria Big Stars flirtowała z ambitnym popem. Śpiewała Chopina (w 1994 roku, kiedy nie było to ani takie modne, ani tak opłacalne jak dzisiaj), piosenki Wasowskiego i Przybory (z Januszem Muniakiem) oraz wiersze Jarosława Iwaszkiewicza (z Włodkiem Pawlikiem). Podbijała serca i zdobywała nagrody od Opola i Sopotu po Los Angeles. Tym razem umiłowanie muzycznych przygód rzuciło ją w objęcia Leonarda Cohena...

Podczas wyjątkowego występu artystka prezentuje repertuar z bestselerowej płyty SEKRETY ŻYCIA WEDŁUG LEONARDA COHENA (Złota Płyta ZPAV) oraz wybrane utwory z albumu NAD RANEM.
Program w oryginalny sposób łączy w sobie elementy bluesa, bossa novy, tanga, no i oczywiście ballady. Kompozycje zarówno liryczne i kontemplacyjne, jak i utwory bardziej żywiołowe i dynamiczne.
Kierownictwo muzyczne objął
Artystce towarzyszy zespół, którego kierownikiem muzycznym został Miłosza Wośko - kompozytor, pianista i aranżer.
SEKRETY ŻYCIA WEDŁUG LEONARDA COHENA - bestsellerowa płyta z utworami genialnego barda w tłumaczeniu Macieja Zembatego, Daniela Wyszogrodzkiego, Pawła Orkisza. Pochodzący z 2012 roku jej album "Sekrety życia według Leonarda Cohena" został zauważony i wyróżniony na prywatnej stronie kanadyjskiego twórcy, wśród nielicznych światowych interpretacji jego twórczości.

NAD RANEM to zbiór dwunastu utworów, które reprezentują bardzo zróżnicowany język muzyczny. Autorami zebranych kompozycji są m.in. Seweryn Krajewski i Michał Urbaniak, a także Miłosz Wośko. Wśród autorów tekstów jest Jonasz Kofta, Andrzej Poniedzielski, Adam Nowak, Dariusz Dusza, Piotr Brymas i Tomasz Wachnowski.

Start: 20.00
Wejście: 19.00

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl

22.05.2019 środa godz. 20.00

Janusz Radek - Kameralnie

bilety 100 zł


Recital kameralny to odpowiedź Janusza Radka na wszechobecne przekonanie, że sama muzyka to za mało. To sprzeciw wobec tendencji do tego, aby duszą koncertu czynić show, nie zaś delikatność i subtelność brzmienia.
Program koncertów kameralnych powstał z myślą o odbiorcach ceniących sobie harmonię i minimalizm, w którym słyszalna jest każda nuta. Sednem tego projektu jest siła wypadkowa emocji i dźwięków.
Podczas koncertu usłyszeć można najbardziej znane utwory wokalisty z całego dorobku artystycznego- począwszy od liryki krakowskiej, przez piosenki Czesława Niemena, własne kompozycje, czy te napisane do wierszy Haliny Poświatowskiej.
W recitalu kameralnym nie ma miejsca na nudę czy monotonię. To artystyczne spotkania przepełnione emocjami, dające odbiorcom szansę do uczestnictwa w niezwykłym wydarzeniu. Inny i niepowtarzalny jest każdy taki koncert. Zawsze jest wypadkową nastroju wokalisty i reakcji publiczności. Za każdym razem jednak dobór repertuaru, profesjonalizm i doświadczenie sceniczne gwarantują doznania muzyczne na najwyższym poziomie. Najbardziej charakterystyczne w tym recitalu jest jednak zaskoczenie, które Janusz serwuje swoim słuchaczom. W trakcie recitalu nastrój potrafi się radykalnie zmienić i zasłuchana publiczność otrzymuje szalony, zwariowany pastisz. Czasem też niewinna zapowiedź piosenki urasta do rangi samodzielnego zaimprowizowanego utworu.
Są jeszcze inne elementy składające się na wyjątkowość tego kameralnego spotkania- to jest rozmowa, dowcipne komentarze, żarty muzyczne i rozbrajająca autoironia. Wszystko to powoduje, że każdy kto raz pojawił się na koncercie Janusza Radka, chętnie wraca na każdy kolejny jego występ.

Start: 20.00
Wejście: 19.00

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl

27.05.2019 poniedziałek godz. 20.00

Andrzej Sikorowski - The Best Of

bilety 140 zł


Andrzej Sikorowski – poeta, autor piosenek, wokalista, gitarzysta, lider Grupy Pod Budą i twórca większości jej piosenek. Napisał kilkaset utworów nagranych na kilkunastu płytach złotych i platynowych. Dał wiele koncertów w kraju a także dla rodaków w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Belgii, Holandii, Szwecji, Anglii. Współpracuje również z innymi wykonawcami m.in. z Marylą Rodowicz i Grzegorzem Turnauem ("Pasjans na dwóch"). Napisał muzykę do ponad 20 filmów animowanych dla dzieci. Był felietonistą "Dziennika Polskiego", "Przekroju" i "Hustlera". Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, zdobywcą czołowych miejsc w plebiscytach radiowych i telewizyjnych. Jego „Kap. Kap, płyną łzy”, „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” czy „Ale to już było” dla Maryli Rodowicz, śpiewa od lat cała Polska. Od 2005 roku występuje także u boku swojej córki, Mai Sikorowskiej, jako autor, kompozytor, akompaniator, partner wokalny.
Andrzej Sikorowski […] uchronił się przed pułapkami, w które popadali jego przyjaciele z estrady. Nie popadł więc w przesadną publicystykę tekstów, nie uległ pokusom muzycznej estetyzacji nie zlekceważył warsztatu interpretatorskiego. Tam gdzie inni pisali manifesty – on ograniczał się do prostych poetyckich słów. Gdzie innym niezbędne były aranżacje, brzmienia – jemu starczała prosta melodia i konsonansowa harmonia. Gdzie u innych krzyk lub szept zastępował śpiew – on śpiewał, bezwstydnie dobrze."
[Jan Poprawa, 1991, oficjalna strona Andrzeja Sikorowskiego] cyt. Culture.pl

"Kiedy grupa Pod Budą wystartowała z Bardzo smutną piosenką retro, ludzie związani ze środowiskiem etosu studenckiego zaczęli bardzo wybrzydzać – wspomina piosenkarz. – Uważali nas za odszczepieńców zaprzedanych łatwej komercji, którzy postanowili, że nie ambitnie, lecz dla ludzi. A ja w tej balladce chciałem sobie podworować z piosenek o kwiatkach. Tymczasem urodziła się kolejna piosenka kwiatek… Z jej pomocą zostaliśmy na festiwalu opolskim w 1979 roku kupieni przez publiczność, która nie dała szansy organizatorom, dziennikarzom i komentatorom, żeby nas nie dostrzegli. Dostaliśmy wyróżnienie jury. Tak to Bardzo smutna piosenka retro zapoczątkowała popularność naszej kapeli." cyt. Culture.pl

Start: 20.00
Wejście: 19.00

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl

06.06.2019 czwartek godz. 20.00

Katarzyna Pakosińska - Oko w Pończosze!

bilety 100 zł


OKO W POŃCZOSZE
czyli łatwiej powstrzymać deszcz niż kobietę, która pragnie mężczyzny.
Recital Katarzyny Pakosińskiej.

Kobiecość, wdzięk i seksapil. Uśmiech, który podbije każdego.

Prócz wąsatych stróżów prawa, lwów i pająków nie boi się niczego.

Ewenementem jest to, że potrafi przegadać samą siebie! Katarzyna Pakosińska!

Podczas niewiele mającego wspólnego z powagą spotkania artystka zdradzi Państwu wyjątkowe tajemnice i odpowie na nurtujące obie płcie pytania, na które rzecz jasna zna odpowiedzi i odwrotnie. Bo czy wiedzą Państwo jak utrzymać szczęśliwy związek, czy wielożeństwo byłoby w Polsce udaną inwestycją, również co jest marzeniem współczesnego mężczyzny? No właśnie!

Nie zabraknie tańca i piosenek, tudzież anegdot, które będą mogli Państwo absolutnie gratis i bez autoryzowania wynieść ze spotkania.

Start: 20.00
Wejście:19.00


Jazz Cafe ul. Warszawska 69, 05-092 Łomianki, tel. (0-22) 751-41-12