Jazz Cafe piątek, 26 marzec 1300
Jazz Cafe

Najbliższe koncerty

04.04.2019 czwartek godz. 20.00

Edyta Geppert - Kocham Cię Życie!

bilety 140 zł


Edyta Geppert wystąpi w Jazz Cafe:
03.04.2019 godz. 20.00 Cena 140 zł
04.04.2019 godz. 20.00 Cena 140 zł

Edyta Geppert tworzy swój własny, nieporównywalny z innymi wykonawcami, teatr piosenki. Nie lubi, gdy się mówi o niej wokalistka. Nie chce też określać tego, co robi słowami "poezja śpiewana". Po prostu śpiewa piosenki. Najbardziej odpowiada jej zapomniana już definicja francuskich encyklopedystów: "Piosenka - rodzaj wiersza, krótkiego, do którego dodaje się muzykę, aby był śpiewany przy okazjach towarzyskich, a nawet samemu, jeśli się chce oddalić znudzenie, jeśli się jest bogatym lub lżej znosić nędzę, jeśli się jest biednym".

Wychodzi na scenę tonącą w mroku. Nawet nie widać zarysu jej sylwetki. Dopiero, kiedy odezwą się pierwsze takty muzyki, snop światła rozświetli dyskretnie jej postać. Nieodmiennie w blond fryzurze, zawsze w czerni, bez gadżetów. Znana z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek piosenki literackiej. Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Poniedzielskiego, a wśród kompozytorów m.in.: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego.

Bardzo wiele piosenek z jej repertuaru wytrzymało próbę czasu i stało się już evergreenami. Z prostych, melodyjnych małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które natychmiast stają się udziałem publiczności.

Recital Edyty Geppert to znakomita okazja do spotkania z jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim i z tak rzadką już dziś umiejętnością budowania kontrastowych nastrojów - piosenki liryczne są zderzane z dramatycznymi, a dramatyczne - z zabawnymi, tzw. kabaretowymi reprezentowanymi przez teksty klasyka gatunku, Mariana Hemara. Ten recital to niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich dostarczają publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści.

Start: 20.00
Wejście: 19.00

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl

05.04.2019 piątek godz. 20.00

Kroke - The Best Of

bilety 120 zł


Kroke to zespół instrumentalny z gatunku world music, który święci tryumfy na światowej scenie muzycznej od wielu lat. W swojej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej, czasem brzmień orientu, a także jazzu tworząc swój własny, charakterystyczny styl. Ich autorskie improwizacje, unoszą się ponad granicami i formami. Występują dzięki temu na całym świecie z wybitnymi artystami od Petera Gabriela, Tomasza Stańko po Nigela Kennedy’ego. Na polskiej scenie można ich było usłyszeć z Edytą Geppert czy Mają Sikorowską.

Od początku istnienia ideą zespołu było ciągłe szukanie czegoś nowego, także w ich samych. Chcieli, aby ich muzyka była nazywana po prostu muzyką Kroke.”

"Uważam ich za fantastycznych, uduchowionych muzyków. To wspaniały zespół."
Peter Gabriel

"To, co tak skutecznie pociąga mnie w muzyce Kroke, to ich duchowa rzeczywistość, to znaczy szczerość i autentyczność w tej muzyce. "
Nigel Kennedy

W 2017 roku Kroke obchodziło 25-lecie swojej działalności artystycznej. Z tej okazji ukazały się dwa albumy: Traveller i dwupłytowa kompilacja „25 The Best Of” z najważniejszymi utworami z całego okresu działalności zespołu. Natomiast nakładem Świata Książki została wydana bogato ilustrowana książka ze zdjęciami archiwalnymi Kroke i rozmowami z artystami.

25-lecie Kroke to także szereg wyjątkowych koncertów z gośćmi specjalnymi z całego świata, z którymi zespół współpracował na przestrzeni lat. Wśród nich znaleźli się Anna Maria Jopek, Zohar Fresco czy Tomasz Stańko.

Start: 20.00
Wejście: 19.00

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl

08.04.2019 poniedziałek godz. 20.00

Martyna Jakubowicz - Zwykły Włóczęga

bilety 120 zł


Martyna Jakubowicz jest jedyną w swoim rodzaju wykonawczynią piosenek, będących mieszaniną muzyki folk i blues, a także klasycznego najlepszego rocka. Sama komponuje większość swoich utworów. Na stałe współpracuje z Andrzejem Jakubowiczem , który jest autorem większości tekstów. Jej piosenki oparte są na kobiecych emocjach, uczuciach i potrzebach.

Ma w swoim dorobku 13 płyt z czego dwie otrzymały nominacje do nagrody "Fryderyk", a ostatnia płyta "Prosta piosenka" w 2017 otrzymała "Fryderyka" w kategorii Album Roku - Muzyka Korzeni. Współpracowała i nagrywała z czołowymi polskimi muzykami: Wojciechem Waglewskim, Jerzym Piotrowskim, Jerzym Styczyńskim, Janem i Mateuszem Pospieszalskimi i wieloma innymi. Jej płyty doczekały się recenzji w takich czasopismach jak "Rolling Stone", czy "Guitar Player".

Do sklepów muzycznych właśnie trafił nowy album Martyny Jakubowicz – „Zwykły Włóczęga”. Płyta" Zwykły Włóczęga" jest poświęcona twórczości Boba Dylana który otrzymał literacką nagrodę Nobla w 2016. Dylan jest autorem i kompozytorem ponad 500 piosenek. Jego ogromny wpływ na światową muzykę rozrywkową jest niezaprzeczalny.

Martyna Jakubowicz mówi o płycie: „To moje drugie podejście do piosenek Dylana. Nie sądziłam, że jeszcze się to wydarzy. Propozycja przyszła sama. Nie miałam w planie takiej płyty. Nagroda Nobla dla Dylana nie była dla mnie zaskoczeniem, ale też nie ona była powodem tej sesji nagraniowej - po prostu lubię jego piosenki.

W ubiegłym roku minęło czterdzieści lat, odkąd Martyna Jakubowicz stanęła przed mikrofonem. Jednak Artystka nieodmiennie, intensywnie pracuje twórczo, wydając kolejne płyty i koncertując. Poprzednia płyta została doceniona zarówno przez media, jak i branżę muzyczną. W aktualnym składzie zespołu Martyny Jakubowicz, oprócz akompaniujących jej od ośmiu lat Dariusza Bafeltowskiego i Przemysława Pacana (współpracującego między innymi z braćmi Pospieszalskimi i Yaniną Iwańskim),występuje Mieczysław Jurecki (gitara basowa, kontrabas) znany z zespołu Budka Suflera.

Start: 20.00
Wejście: 19.00

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl

12.04.2019 piątek godz. 20.00

Andrzej Poniedzielski - Po Prostu

bilety 120 zł


Andrzej Poniedzielski – po prostu, czyli wszystko i o wszystkich, z przymrużeniem oka…
Teksty Andrzeja Poniedzielskiego, a także jego osoba i swoisty, urokliwy sposób bycia na scenie, pozwalają na zatrzymanie się w pędzie prozaicznej codzienności i przypomnienie sobie o całej poezji życia, o marzeniach, tęsknotach i miłości.

Wieczór humoru niezwykle inteligentnego, a zarazem łagodnego, satyry, piosenki, czyli tak jak zwykle z Andrzejem Poniedzielskim bywa.

Andrzej Poniedzielski o sobie: "Urodziłem się na głębokiej kielecczyźnie w miejscowości Iwaniska. Dzieciństwo i całą młodość spędziłem w Kielcach. Podobno w dzieciństwie byłem podejrzanie spokojnym, grzecznym chłopcem. Można było wystawić mnie do ogrodu, pod warunkiem, że dano mi niemiecki hełm, w środku którego były różne śrubki, nakrętki i podkładki. Podobno potrafiłem się bawić tym godzinami. Potwierdzając moje techniczne zainteresowania, jako szkołę średnią wybrałem Technikum Elektroniczne w Kielcach. Bardzo mile wspominam te lata, szczególnie prywatki w gronie przyjaciół. Muszę dodać, że jestem skończonym magistrem inżynierem, automatykiem przemysłowym Politechniki Świętokrzyskiej. Posiadam poważne wykształcenie techniczne. Na studiach śpiewałem w klubach studenckich, a na trzecim roku zadebiutowałem na studenckim festiwalu w Krakowie. Po ukończeniu politechniki musiałem odpracować rok stażu w Ifamie w Łodzi. Ponieważ przeszkadzało to mi w pracy estradowej, będąc już żonaty i posiadając dwojaczki wystąpiłem o urlop macierzyński. Kiedy w kadrach załatwiałem formalności, pod zakładem już czekał autokar łódzkiej Estrady." (z wywiadu w Radiu PIK)

Andrzej Poniedzielski - satyryk, poeta, twórca teatralny, autor ponad 200 piosenek śpiewanych między innymi przez: Annę Marię Jopek, Grzegorza Turnaua, Elę Adamiak, Lorę Szafran, czy Dawida Podsiadło. Mistrz Mowy Polskiej 2012 i Ambasador Polszczyzny 2015 - tytuł otrzymany w dniu 11.10.2015 w KATOWICACH.

Start: 20.00
Wejście: 19.00

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl

16.04.2019 wtorek godz. 20.00

Młynarski plays Młynarski feat. Gaba Kulka

bilety 100 zł


Jan Młynarski i Gaba Kulka jednoczą siły przy wspólnym projekcie własnych interpretacji piosenek Wojciecha Młynarskiego.

Kiedyś piosenki ojca śpiewał Kazik Staszewski, dzisiaj przyszedł czas na Jana Młynarskiego. Syn Wojciecha zebrał doborową ekipę świetnych niezależnych artystów z Gabą Kulką na czele i nagrał płytę nakładem Mystic Production.

Młynarski plays Młynarski to wyjątkowy projekt koncertowo-płytowy będący owocem rozmów jakie przeprowadził Jan Młynarski ze swoim ojcem - Wojciechem Młynarskim w autorskiej audycji na antenie radia Roxy FM. Jest to pomysł powrotu do brzmienia i stylu, jaki prezentował Wojciech Młynarski w latach 60. i 70., tworząc swoje największe przeboje a więc: retro, dansingowo, tanecznie, nastrojowo, czasami jazzowo.”
Album formacji Młynarski Plays Młynarski „Rebeka Nie Zejdzie Dziś na Kolację” tworzą Gaba Kulka, Janek Młynarski, Piotr Zabrodzki, Kuba Galiński, Marian Wróblewski, Wojtek Traczyk i Manolo Alban Juarez - to równocześnie hołd jak i nowe spojrzenie na twórczość niezwykłego artysty jakim jest Wojciech Młynarski. Nowe, czasem zaskakujące ale absolutnie rewelacyjne wersje jego piosenek zostały zarejestrowane w studiu RecPublica w Lubrzy. W unikalnej atmosferze tego miejsca powstały nowe aranżacje takich klasycznych kompozycji jak „Jesteśmy Na Wczasach”, „Nie Ma Jak U Mamy”, „Róbmy Swoje”, „Podchodzą Mnie Wolne Numery” czy „Ogrzej Mnie”. Piosenką promującą album jest kompozycja „Lubię Wrony”. W oryginalnej wersji, skomponowany przez Jerzego Wasowskiego utwór jest utrzymany w stylistyce bossa novy i na początku tak miał brzmieć także tu, jednak nieoczekiwanie muzycy zmienili całą aranżację tak, że trudno ją w pierwszej chwili rozpoznać. Autorem tej jak i wszystkich innych aranżacji jest grający na gitarze Marian Wróblewski. Niezwykłym wydarzeniem jest duet Gaby Kulki i Wojciecha Młynarskiego. Razem zaśpiewali kompozycję Krzysztofa Komedy „Szara Kolęda”.

Artyści o płycie:
„Wychowałem się w domu pełnym ludzi, muzyki, dyskusji na różne tematy...Moja mama jest z zawodu aktorką. Tata pisał od rana. Potem czytał nam to, co napisał. Potem słuchał muzyki. Odsłuchiwał podkładów przynoszonych przez kompozytorów. W domu odbywały się próby przy naszym starym pianinie. Do mamy przychodzili studenci na lekcje interpretacji piosenki i dykcji. A ja się temu przyglądałem i... zostałem muzykiem. Po kilku dobrych latach grania tu i tam ( m. in.15 Minut Projekt, Kayah ) skrystalizowałem w głowie pomysł podejścia do kilku piosenek ojca z przyjaciółmi i nagrania płyty. Myślę że taka myśl o pograniu tych rzeczy towarzyszyła mi od bardzo dawna, bo to naturalne, ale konkrety pojawiły się jakieś dwa lata temu”. Jan Młynarski

„Nie pretenduję do takiego kunsztu pisarskiego i historii muzycznej jaka stoi za osobą pana Wojciecha Młynarskiego, ale przecież nie tworzę w jakiejś radykalnie odmiennej stylistyce, nie do pogodzenia z tą muzyką. Tekst jest dla mnie ogromnie ważny. Myślę, że Jankowi mogło chodzić o wokalistkę, która da sobie radę z różnorodnym stylistycznie materiałem jak i koniecznością interpretacji polskich tekstów. Mam nadzieję, że nie zawiodłam”. Gaba Kulka

Start: 20.00
Wejście: 19.00

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl

26.04.2019 piątek godz. 20.00

MIKROMUSIC - Tak mi się nie chce

bilety 120 zł


MIKROMUSIC wystąpi w Jazz Cafe:
25.04.2019 godz. 20.00 cena 120 zł
26.04.2019 godz. 20.00 cena 120 zł

MIKROMUSIC to polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą. Zespół został dwukrotnie nominowany do najważniejszej polskiej nagrody muzycznej - „Fryderyków” w kategorii Alternatywna Płyta Roku. Ostatnia płyta „Tak mi się nie chce” oraz wyprzedane sale koncertowe plasują zespół w gronie najbardziej popularnych zespołów w Polsce roku 2019.

Start: 20.00
Wejście: 19.00

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl

09.05.2019 czwartek godz. 20.00

Marcin Wasilewski Trio

bilety 120 zł


Polska gwiazda jazzu, Marcin Wasilewski Trio, wzbogaciło swoją kolekcję o kolejne FRYDERYKI!
W tym roku Trio obchodzi 25- lecie współpracy artystycznej w niezmienionym składzie!

Marcin Wasilewski został wyróżniony tegorocznym Fryderykiem jako Jazzowy Artysta Roku, a Trio, wspólnie z producentem albumu- Manfredem Eicherem z ECM Records, otrzymało statuetkę za album “Live” w kategorii Jazzowy Album Roku.

Tym samym Marcin Wasilewski zgromadził na swoim koncie w sumie dziewięć statuetek FRYDERYKA i jest zdobywcą największej ich liczby wśród polskich artystów jazzowych. Nagrodę FRYDERYKA w kategorii Jazzowy Artysta Roku otrzymywał w latach 2005, 2009, 2012, 2015 i 2019, otrzymując jednocześnie cztery statuetki za Najlepszy Jazzowy Album Roku ze swoim Trio za albumy wydane w ECM Records: Feryderyk 2005 za album pt. “Trio”, Fryderyk 2009 za „January", Fryderyk 2015 za „Spark Of Life” oraz w tym roku- Fryderyk 2019 za płytę koncertową „Live”.
Dodatkowo wszyscy członkowie Tria Marcina Wasilewskiego brali udział w nagraniu dwóch innych albumów nagrodzonych Fryderykami: płycie pt. „Lyrics” nagranej z Henrykiem Miśkiewiczem (Fryderyk 2001) oraz w kwartecie Tomasza Stańko na płycie „Soul Of Things” (Fryderyk 2002).

Rok 2019 jest szczególnym dla Tria: w tym roku Zespół obchodzi 25. rocznicę współpracy w niezmienionym składzie, a te urodziny zbiegają się z 50 rocznicą założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records, macierzystej wytwórni, dla której Trio Wasilewskiego nagrało już pięć płyt, wcześniej występując również na trzech albumach nieodżałowanego Tomasza Stańko w jego Kwartecie, a także na licznych płytach innych artystów z katalogu legendarnej wytwórni.
Rok 2019 jest dla Tria Wasilewskiego szczególny nie tylko z racji zbieżności ich 25- lecia z jubileuszem powstania ECM Records. Druga znacząca, można by rzec przełomowa, rocznica to oczywiście
50 rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, przypadająca również na ten rok. To właśnie muzycy Marcin Wasilewski Trio (w swoim pierwotnym wcieleniu pod nazwą Simple Acoustic Trio) jako pierwsi od śmierci Krzysztofa Komedy sięgnęli w 1995 roku po jego muzykę na swojej debiutanckiej płycie pod znaczącym tytułem “Komeda”.

Jubileusz ćwierćwiecza współpracy muzyków najbardziej znanego na świecie polskiego tria jazzowego przypada na moment szczególny w ich karierze. Muzycy mający już własny bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu – w Trio (Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer), czy osobno (Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster, Arild Andersen i innych oraz całą czołówkę polskiego jazzu) znajdują się w ewidentnie wzrastającym momencie swojej kariery. Dowodzą tego najnowszy album koncertowy pt. “Live”, znakomite recenzje w Polsce i zagranicą oraz bardzo udana 24- koncertowa trasa promująca nową płytę zagrana w 10 krajach oraz najbliższe plany Tria.

Zespół jest niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu i od lat jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie.

Lider tria, Marcin Wasilewski- pianista i kompozytor, podziwiany przez publiczność za niezwykłą świadomość muzyczną i dbałość o dźwięk oraz ogromny talent w kreowaniu dramaturgii swoich kompozycji, dwukrotnie - bo w 2015 i 2011 r. – pojawiał się jako "wschodząca gwiazda" fortepianu światowego jazzu w najważniejszym dorocznym plebiscycie międzynarodowych krytyków na świecie- kultowego magazynu Down Beat (Down Beat Annual International Critics Poll).

Najnowszy album Tria Marcina Wasilewskiego pt. "Live" (ECM Records/Universal) pojawił się pod koniec września na 15. miejscu na liście albumów jazzowych Billboardu (Billboard Jazz Album Chart), https://www.billboard.com/charts/jazz-albums/2018-09-29), dzieląc zestawienie ze zwycięskim duetem Diana Krall & Tonny Bennett oraz innymi jazzowymi gigantami, takimi jak John Coltrane, Wayne Shorter, Ella Fitzgerald i Louis Armstrong, a także ikonami muzyki naszych czasów: Paul Simon, Willie Nelson, czy Van Morrisson.

Start: 20.00
Wejście: 19.00

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl

22.05.2019 środa godz. 20.00

Janusz Radek - Kameralnie

bilety 100 zł


Recital kameralny to odpowiedź Janusza Radka na wszechobecne przekonanie, że sama muzyka to za mało. To sprzeciw wobec tendencji do tego, aby duszą koncertu czynić show, nie zaś delikatność i subtelność brzmienia.
Program koncertów kameralnych powstał z myślą o odbiorcach ceniących sobie harmonię i minimalizm, w którym słyszalna jest każda nuta. Sednem tego projektu jest siła wypadkowa emocji i dźwięków.
Podczas koncertu usłyszeć można najbardziej znane utwory wokalisty z całego dorobku artystycznego- począwszy od liryki krakowskiej, przez piosenki Czesława Niemena, własne kompozycje, czy te napisane do wierszy Haliny Poświatowskiej.
W recitalu kameralnym nie ma miejsca na nudę czy monotonię. To artystyczne spotkania przepełnione emocjami, dające odbiorcom szansę do uczestnictwa w niezwykłym wydarzeniu. Inny i niepowtarzalny jest każdy taki koncert. Zawsze jest wypadkową nastroju wokalisty i reakcji publiczności. Za każdym razem jednak dobór repertuaru, profesjonalizm i doświadczenie sceniczne gwarantują doznania muzyczne na najwyższym poziomie. Najbardziej charakterystyczne w tym recitalu jest jednak zaskoczenie, które Janusz serwuje swoim słuchaczom. W trakcie recitalu nastrój potrafi się radykalnie zmienić i zasłuchana publiczność otrzymuje szalony, zwariowany pastisz. Czasem też niewinna zapowiedź piosenki urasta do rangi samodzielnego zaimprowizowanego utworu.
Są jeszcze inne elementy składające się na wyjątkowość tego kameralnego spotkania- to jest rozmowa, dowcipne komentarze, żarty muzyczne i rozbrajająca autoironia. Wszystko to powoduje, że każdy kto raz pojawił się na koncercie Janusza Radka, chętnie wraca na każdy kolejny jego występ.

Start: 20.00
Wejście: 19.00

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl


Jazz Cafe ul. Warszawska 69, 05-092 Łomianki, tel. (0-22) 751-41-12