Jazz Cafe niedziela, 23 kwiecień 2017
Jazz Cafe

Najbliższe koncerty

24.04.2017 poniedziałek godz. 20.00

Dorota Osińska

bilety 65 zł

Dorota Osińska - śpiew
Paweł Steczek - fortepian
Robert Siwy - instrumenty perkusyjne


"To jedna z tych artystek, której głos sprawia, że na całym ciele ma się gęsią skórkę, a łzy same napływają do oczu" Marek Piekarczyk

Występowała na scenach muzycznych i teatralnych w Polsce a także w USA, Kanadzie, Niemczech i Francji. Jej dotychczasowy repertuar tworzyli m.in.: Włodzimierz Korcz, Jerzy Satanowski, Zygmunt Konieczny, Magda Czapińska, Jacek Cygan, Ernest Bryll. Śpiewała u boku takich wykonawców jak: Zbigniew Wodecki, Irena Santor, Alicja Majewska, Stanisława Celińska, Magda Umer, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Kolberger, Grupa MoCarta.
W 1999 roku zajęła drugie miejsce w konkursie na interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej w konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej” w Warszawie, a także wygrała festiwal na Zamkowych Spotkaniach „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. W 2000 roku zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Czy to jest kochanie?” w Elblągu oraz zdobyła Grand Prix w konkursie piosenki artystycznej w Rybniku w 2000 roku. W tym samym roku, w konkursie „Debiutów” podczas 37. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymała drugą nagrodę jury oraz większość regulaminowych wyróżnień, w tym od Polskiego Radia, dziennikarzy i fotoreporterów. Była też dwukrotnie wyróżniona na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w 2003 roku otrzymała na przeglądzie specjalną nagrodę z rąk Ewy Demarczyk.
W 2004 roku pod opieką Włodzimierza Korcza nagrała swój debiutancki album studyjny zatytułowany Idę. Płytę wydały Agencja Fonograficzna Polskiego Radia (na rynku polskim) i agencja artystyczna The Paderewski Symphony Orchestra of Chicago (na rynku amerykańskim). Promocji albumu towarzyszył recital pt. „Wpadłam na chwilę” w reżyserii Laco Adamika, którego premiera odbyła się w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.
22 stycznia 2010 odbyła się premiera drugiej płyty artystki pod tytułem Kamyk zielony z piosenkami, których teksty napisała Magda Czapińska. Premierze towarzyszył spektakl w warszawskim Teatrze Rampa. W teatrze współpracuje z Jerzym Satanowskim. Oprócz wspólnego przedsięwzięcia „Oskary, Oskary…” kompozytor powierzył jej rolę w swoich widowiskach, takich jak: „Ulica Szarlatanów”, „Nie ma szatana” (premiera telewizyjna jako „Myślenie ma kolosalną przeszłość”), „Para nasycona”, „Dobranoc panowie” oraz „Wyjście z tła. Muzyka teatralna i filmowa Jerzego Satanowskiego” - koncert z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej Jerzego Satanowskiego w Olsztynie w 2012 roku w ramach 39. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Śpiewała także w widowisku „Trzymaj się swoich chmur” w reżyserii Magdy Umer, w oratoriach „A kto się odda w radość” i „Woła nas Pan” Ernesta Brylla i Włodzimierza Korcza w reż. Krzysztofa Jaślara oraz w „Mszy Polskiej” ks. Jana Twardowskiego z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego. Po rolach w spektaklach teatru „Sztukmistrz z miasta Lublina”, „Brat naszego Boga” i „Jajokracja”, wykonuje piosenki u boku aktora Roberta Kowalskiego.
W 2013 roku wzięła udział w drugiej edycji programu The Voice of Poland emitowanego w TVP 2. Ostatecznie doszła do finału i głosami widzów zajęła w nim ostatecznie drugie miejsce, przegrywając jedynie z Natalią Sikorą. Na początku listopada tego samego roku premierę miał jej trzeci album studyjny zatytułowany Teraz.
W lutym 2016 zakwalifikowała się do udziału w krajowych eliminacjach do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, do których zgłosiła się z utworem „Universal”. 5 marca wystąpiła w finale selekcji, w którym zajęła 4. miejsce, zdobywając 8,71% głosów.

26.04.2017 środa godz. 20.00

Piotr Baron Band - "Take Sax"

bilety 75 zł


…feat. Gary Smulyan – I saksofon barytonowy na Świecie wg pisma “Down Beat” …

Koncert dofinansowany przez Z.A.W. STOART

Piotr Baron International Band - "Take Sax"
Piotr Baron - wybitny saksofonista jazzowy (tenor, sopran, baryton), kompozytor, aranżer, lider, pedagog, publicysta. Zadebiutował w 1977; w następnym roku otrzymał wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą. Współpracował z weteranami polskiego jazzu (Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańką, Wojciechem Karolakiem, Jarosławem Śmietaną), z muzykami swojego pokolenia (Piotrem Wojtasikiem, Jackiem Niedzielą, Dariuszem Oleszkiewiczem) oraz utalentowaną młodzieżą (Michałem Barańskim, Pawłem Kaczmarczykiem, zespołem Wierba & Schmidt Quintet). Koncertował i nagrywał z gwiazdami jazzu amerykańskiego: Eddiem Hendersonem, Victorem Lewisem, Johnem Hicksem, Billym Harperem, Davidem Murrayem, Davidem Friesenem, Edem Schullerem, Artem Farmerem. Nagrał osiem autorskich albumów, m.in. Bogurodzica (2000), Reference (2004), Salve Regina (2006), Sanctus, Sanctus, Sanctus (2008), Kaddish (2011); wziął udział w ponad 60 projektach innych muzyków. Jako saksofonista jest kontynuatorem wielkiej tradycji Johna Coltrane’a.
Gary Smulyan – światowej sławy saksofonista barytonowy, urodzony w Nowym Jorku. Uzdolniony multi-instrumentalista zaczął swoją karierę ucząc się na saksofonie altowym. Dzisiaj jest uznawany przez krytyków na całym świecie jako główny saksofonista barytonowy. Jego grę cechuje temperamentne, inteligentne oraz kreatywne poczucie rytmu oraz harmonii. Od lat zajmuje I miejsce w kategorii „Saksofon barytonowy” w rankingu pisma „Down Beat”. Współpracował z m.in. Woodym Hermanem, Dave’em Hollandem, Dizzym Gillespiem, Carlą Bley.
Radovan Triska - saksofonista altowy, kompozytor, producent, jeden z najbardziej znanych i utalentowanych muzyków słowackiej sceny jazzowej. Saksofonista współpracował i występował z czołowymi muzykami na całym świecie: Jamesem Morrisonem, Oliverem Kentem, Harrym Sokalem, Januszem Muniakiem, Piotrem Baronem, Jarkiem Śmietaną, Royem Hargove, E. J. Stricklandem, Marcusem Stricklandem, Donaldem Edwardsem, Jeremim Peltem, Joan Faulkner, Kornelem Fekete Kovacsem, Gaborem Winandem, Jeffem Ballardem, Georgem Mrazem i wieloma innymi.
Maciej Adamczak - absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach, w klasie kontrabasu prof. Jacka Niedzieli (1998). Wraz z zespołem Marcin Żupański Quartet był laureatem pierwszej nagrody konkursu Jazz Juniors w Krakowie w 1997 roku. Współpracował i nagrywał z muzykami takimi jak: Janusz Muniak, Piotr Baron, Andrzej Olejniczak, Adam Kawończyk, Jan Jarczyk, Kazimierz Jonkisz, Jarek Bester i Paweł Kaczmarczyk. Występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce oraz kilkunastu krajach świata. Od roku 2007 prowadzi klasę kontrabasu w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji Akademii Muzycznej w Krakowie.
Piotr Wyleżoł – pianista, kompozytor i improwizator. Urodził się 6 grudnia 1976 roku. Już jako dziecko zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach pianistycznych i koncertował z repertuarem. Karierę na scenie jazzowej rozpoczął jeszcze w okresie studiów, w zespołach m.in. Janusza Muniaka, Jarka Śmietany i Marka Bałaty.
Michał Miśkiewicz – perkusista o wyrazistym, rozpoznawalnym stylu, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako szesnastolatek zadebiutował w zespole Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Rok później do stałej współpracy zaprosił go Tomasz Stańko. Jako członek jego kwartetu Michał uczestniczył w nagraniach płyt dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ECM oraz wiele lat koncertował na liczących się scenach Europy czy USA. Od 1993 roku członek zespołu Marcin Wasilewski Trio.

09.05.2017 wtorek godz. 20.00

Grażyna Szapołowska - promocja albumu “Kochaj Mnie”

bilety 120 zł


Koncert "Kochaj mnie" Grażyny Szapołowskiej to zestaw przepięknych piosenek wydane na CD przez Polskie Radio, do których muzykę w większości skomponował Wojciech Kiniorski ,a teksty napisali m.in. Bogdan Loebl, Wisława Szymborska, Jonasz Kofta , Bułat Okudżawa.
Grażyna Szapołowska zasłynęła z wielu wspaniałych ról filmowych , telewizyjnych czy teatralnych . Tym razem ujmuje nas zmysłowym głosem snując opowieść o różnych odcieniach miłości z towarzyszeniem znakomitego zespołu muzyków. Płyta “Kochaj mnie” jest klimatyczna, nastrojowa i subtelna tak jak sama artystka, która oczaruje Państwa swoim niepowtarzalnym sposobem bycia!

10.05.2017 środa godz. 20.00

Jan Młynarski & Gaba Kulka

bilety 85 zł

Gaba Kulka - śpiew
Piotr Zabrodzki - pianino
Wojciech Traczyk - kontrabas
Jan Młynarski - śpiew, perkusja


Gaba Kulka i Jan Młynarski jednoczą siły przy wspólnym projekcie własnych interpretacji piosenek Wojciecha Młynarskiego.

Kiedyś piosenki ojca śpiewał Kazik Staszewski, dzisiaj przyszedł czas na Jana Młynarskiego. Syn Wojciecha zebrał doborową ekipę świetnych niezależnych artystów z Gabą Kulką na czele i nagrał płytę nakładem Mystic Production.

Młynarski plays Młynarski to wyjątkowy projekt koncertowo-płytowy będący owocem rozmów jakie przeprowadził Jan Młynarski ze swoim ojcem - Wojciechem Młynarskim w autorskiej audycji na antenie radia Roxy FM. Jest to pomysł powrotu do brzmienia i stylu, jaki prezentował Wojciech Młynarski w latach 60. i 70., tworząc swoje największe przeboje a więc: retro, dansingowo, tanecznie, nastrojowo, czasami jazzowo.”
Album formacji Młynarski Plays Młynarski „Rebeka Nie Zejdzie Dziś na Kolację” tworzą Gaba Kulka, Janek Młynarski, Piotr Zabrodzki, Kuba Galiński, Marian Wróblewski, Wojtek Traczyk i Manolo Alban Juarez - to równocześnie hołd jak i nowe spojrzenie na twórczość niezwykłego artysty jakim jest Wojciech Młynarski. Nowe, czasem zaskakujące ale absolutnie rewelacyjne wersje jego piosenek zostały zarejestrowane w studiu RecPublica w Lubrzy. W unikalnej atmosferze tego miejsca powstały nowe aranżacje takich klasycznych kompozycji jak „Jesteśmy Na Wczasach”, „Nie Ma Jak U Mamy”, „Róbmy Swoje”, „Podchodzą Mnie Wolne Numery” czy „Ogrzej Mnie”. Piosenką promującą album jest kompozycja „Lubię Wrony”. W oryginalnej wersji, skomponowany przez Jerzego Wasowskiego utwór jest utrzymany w stylistyce bossa novy i na początku tak miał brzmieć także tu, jednak nieoczekiwanie muzycy zmienili całą aranżację tak, że trudno ją w pierwszej chwili rozpoznać. Autorem tej jak i wszystkich innych aranżacji jest grający na gitarze Marian Wróblewski. Niezwykłym wydarzeniem jest duet Gaby Kulki i Wojciecha Młynarskiego. Razem zaśpiewali kompozycję Krzysztofa Komedy „Szara Kolęda”.

Artyści o płycie:
„Wychowałem się w domu pełnym ludzi, muzyki, dyskusji na różne tematy...Moja mama jest z zawodu aktorką. Tata pisał od rana. Potem czytał nam to, co napisał. Potem słuchał muzyki. Odsłuchiwał podkładów przynoszonych przez kompozytorów. W domu odbywały się próby przy naszym starym pianinie. Do mamy przychodzili studenci na lekcje interpretacji piosenki i dykcji. A ja się temu przyglądałem i... zostałem muzykiem. Po kilku dobrych latach grania tu i tam ( m. in.15 Minut Projekt, Kayah ) skrystalizowałem w głowie pomysł podejścia do kilku piosenek ojca z przyjaciółmi i nagrania płyty. Myślę że taka myśl o pograniu tych rzeczy towarzyszyła mi od bardzo dawna, bo to naturalne, ale konkrety pojawiły się jakieś dwa lata temu”. Jan Młynarski

„Nie pretenduję do takiego kunsztu pisarskiego i historii muzycznej jaka stoi za osobą pana Wojciecha Młynarskiego, ale przecież nie tworzę w jakiejś radykalnie odmiennej stylistyce, nie do pogodzenia z tą muzyką. Tekst jest dla mnie ogromnie ważny. Myślę, że Jankowi mogło chodzić o wokalistkę, która da sobie radę z różnorodnym stylistycznie materiałem jak i koniecznością interpretacji polskich tekstów. Mam nadzieję, że nie zawiodłam”. Gaba Kulka

17.05.2017 środa godz. 20.00

Monika Borzym ... piosenki Joni Mitchell - Back To The Garden ...

bilety 85 zł

Monika Borzym - śpiew
Mitchell Long - gitary, śpiew
Michał Bryndal - preparowany zestaw perkusyjny
Andrzej Święs - kontrabas
Michał Zaborski - altówka


Monika Borzym o przyczynach stworzenia nowego projektu:

„Długo nie rozumiałam twórczości i jednocześnie fenomenu Joni Mitchell. Właściwie trwało to do momentu, kiedy sama zaczęłam pisać piosenki. W czasie procesu twórczego zupełnym przypadkiem natrafiłam na album „Blue” autorstwa Joni i nagle wszystko stało się dla mnie jasne. Momentalnie zapałałam taką miłością do piosenek jej autorstwa, że musiałam na jakiś czas odłożyć własne… Czułam, że w jej muzyce jest wrażliwość i dźwięki, których akurat w tym momencie bardzo potrzebuję. Zajmuję się tym okresem twórczości Joni, który koresponduje z moim wiekiem. Od jej pierwszej płyty, do roku 1975. Tak na to patrząc – obie jesteśmy w podobnym wieku. Mogę powiedzieć, że będzie to projekt dotykający przemiany, przejścia ze sfery dziewczęcości w kobiecość. Konsekwencją tego jest pewna subtelność, ale mam nadzieję, że nowy materiał, będą cechowały te same elementy, które charakteryzują jej piosenki: szczerość, mądrość i komunikatywność.”

o współpracy z Mitchellem Longiem:
„To splot pewnych okoliczności. Zupełnym przypadkiem okazało się, że mój wieloletni przyjaciel z Los Angeles Mitchell Long (współpracujący obecnie z moją kolejną idolką – Melody Gardot) jest radykalnym fanem twórczości Joni. Dosłownie w tym czasie, w którym kiełkował we mnie pomysł podjęcia się projektu z jej piosenkami, on zadzwonił do mnie. Powiedział, że właśnie słucha nagrań Joni. Pomyślał, że gdybym podjęła się projektu z jej piosenkami, to byłoby niezwykle ciekawie. Uznałam to za znak! Wspólnie stwierdziliśmy, że nie chcemy zwlekać z pomysłem i niezwłocznie zabieramy się do pracy.”

Mitchell Long - amerykański gitarzysta i wokalista z Kalifornii z 32-letnim doświadczeniem na scenie, znany ze swojej działalności na kanwie jazzu i muzyki świata. Obecnie koncertuje i nagrywa z amerykańską wokalistką Melody Gardot i legendą muzyki afrykańskiej, Waldemarem Bastosem z Angoli. Grono muzyków współpracujących z gitarzystą jest niezwykle obszerne i prestiżowe. Monika i Mitchell poznali się w Los Angeles w 2012 roku, kiedy wokalistka uczęszczała na zajęcia „World Music” prowadzone przez Mitchella. Zapałali do siebie muzyczną miłością i już wtedy postanowili stworzyć wspólny projekt. Pomysły dojrzewały i właśnie teraz, po czterech latach, nadarzyła się wyjątkowa okazja, by wspólnie zagłębić się w twórczość Joni Mitchell, która dla obojga artystów jest wielką inspiracją. Nie ma chyba lepszego muzycznego gruntu, na którym ich muzyczna wrażliwość mogłaby się spotkać.

Monika Borzym to artystka określana mianem polskiego towaru eksportowego w najlepszym wydaniu. Ma już na koncie dwie płyty i współpracę z nazwiskami światowej sławy. Artystka jest wychowanką słynnej szkoły przy Bednarskiej, ale uczyła się i śpiewała także w Stanach Zjednoczonych i w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Początkową naukę w klasie fortepianu z czasem zamieniła na edukację wokalną. A dlaczego jazz? "Po to wybrałam sobie taki gatunek muzyczny, a nie na przykład pop na trzech akordach, żeby całe życie móc się rozwijać i żeby mnie to nigdy nie znudziło." Ostatnio Monika dała się poznać szerszej publiczności uczestnicząc w programie “Twoja twarz brzmi znajomo”.

23.05.2017 wtorek godz. 20.00

Andrzej Poniedzielski ...Wszystko wokół ona i on...

bilety 85 zł


Wieczór humoru niezwykle inteligentnego, a zarazem łagodnego, satyry, piosenki, a wszystko o kobietach, relacji kobieta-mężczyzna. Jak mówi Artysta: "Kobiety nie zmienisz, możesz zmienić Kobietę, ale to niczego nie zmienia"

Andrzej Poniedzielski o sobie: "Urodziłem się na głębokiej kielecczyźnie w miejscowości Iwaniska. Dzieciństwo i całą młodość spędziłem w Kielcach. Podobno w dzieciństwie byłem podejrzanie spokojnym, grzecznym chłopcem. Można było wystawić mnie do ogrodu, pod warunkiem, że dano mi niemiecki hełm, w środku którego były różne śrubki, nakrętki i podkładki. Podobno potrafiłem się bawić tym godzinami. Potwierdzając moje techniczne zainteresowania, jako szkołę średnią wybrałem Technikum Elektroniczne w Kielcach. Bardzo mile wspominam te lata, szczególnie prywatki w gronie przyjaciół. Muszę dodać, że jestem skończonym magistrem inżynierem, automatykiem przemysłowym Politechniki Świętokrzyskiej. Posiadam poważne wykształcenie techniczne. Na studiach śpiewałem w klubach studenckich, a na trzecim roku zadebiutowałem na studenckim festiwalu w Krakowie. Po ukończeniu politechniki musiałem odpracować rok stażu w Ifamie w Łodzi. Ponieważ przeszkadzało to mi w pracy estradowej, będąc już żonaty i posiadając dwojaczki wystąpiłem o urlop macierzyński. Kiedy w kadrach załatwiałem formalności, pod zakładem już czekał autokar łódzkiej Estrady." (z wywiadu w Radiu PIK)

Andrzej Poniedzielski - satyryk, poeta, twórca teatralny, autor ponad 200 piosenek śpiewanych między innymi przez: Annę Marię Jopek, Grzegorza Turnaua, Elę Adamiak, Lorę Szafran, czy Dawida Podsiadło. Mistrz Mowy Polskiej 2012 i Ambasador Polszczyzny 2015 - tytuł otrzymany w dniu 11.10.2015 w KATOWICACH.


Jazz Cafe ul. Warszawska 69, 05-092 Łomianki, tel. (0-22) 751-41-12