Nie przegap
Najbliższe koncerty

Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski

Live & Online

Wstęp wolny

DOROTA MIŚKIEWICZ & MAREK NAPIÓRKOWSKI

DOROTA MIŚKIEWICZ & MAREK NAPIÓRKOWSKI
Koncert będący fuzją osobowości dwojga zwycięzców plebiscytu Jazz Top 2019 magazynu Jazz Forum w kategoriach Wokalistka i Gitarzysta Roku. Pokazuje on, jak wiele może się zadziać na scenie i w dźwiękach przy użyciu dwóch podstawowych instrumentów: gitary i głosu, wzbogaconych elektroniką oraz drobnymi perkusjonaliami. Program koncertu obejmuje najbardziej znane utwory z solowych płyt Doroty Miśkiewicz, perły polskiej piosenki (Wasowski, Przybora) oraz standardy jazzowe w nowych interpretacjach. Ze względu na styczniowy czas pojawią się w nim także akcenty świąteczne.
Dorota Miśkiewicz.
Najlepsza wokalistka 2019 roku wg rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum. Kompozytorka, autorka tekstów, pomysłodawczyni i „spoiwo artystyczne" bezprecedensowego projektu PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się z nią kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji. Za koncert i płytę PIANO.PL Dorota Miśkiewicz została nominowana do nagrody Fryderyki w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, a także nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki.
Ukończyła klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na skrzypcach gra nadal (m.in. w projektach Włodzimierza Nahornego dedykowanych Chopinowi, Szymanowskiemu, Karłowiczowi), ale szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim za sprawą dokonań wokalnych. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka "Um Pincelada" spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie. Ponadto ma na swoim koncie współpracę z: Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Toninho Horta, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.
Zakotwiczona w jazzie, wielokrotnie wypływała na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Szczególnie bliska jest jej muzyka brazylijska, czego wyrazem była m.in. płyta Caminho, na której partie perkusjonaliów nagrał wybitny, brazylijski perkusjonista, Guello. Interesującym eksperymentem była także płyta i trasa koncertowa „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci" realizowane przez Dorotę z grupą Kwadrofonik, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej.
Nagrała 7 autorskich płyt, niezliczona jest także liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów.
Marek Napiórkowski.
Jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę - trzynastokrotnie nominowany, a w 2019 uhonorowany statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK za płytę „Szukaj w snach”. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC”, przyznawanej przez Program III Polskiego Radia. Wyróżniony za muzykę do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej podczas 48. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2019. Realizuje się także jako kompozytor muzyki teatralnej. Gospodarz audycji "Napiór w eterze" na antenie Radia Nowy Świat. W latach 2017-2020 prowadził autorską audycję „Dźwięki nieoczywiste" w Chilli Zet. Od 2017 roku wykładowca w klasie gitary jazzowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na jego solowych płytach zagrali m. in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk. Spośród muzyków, z którymi grał i nagrywał, warto wymienić takie postaci, jak: Tomasz Stańko, Adam Holzman, Marcus Miller, Hadrien Feraud, Sugar Blue, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Pat Metheny, Richard Bona, Ivan Lins, Dhafer Youssef, Gonzalo Rubalcaba. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.
 
Koncert realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
Fundusz Wsparcia Kultury

Wróć

zdjęcia: Jazz Cafe, Jarek Wierzbicki, Maja Zajkowska
webdesign: Piotr Warsztocki